OTOMOTİVİN GELECEĞİ TASARIM YARIŞMASI

BAŞARI HİKAYELERİ

 

CAN AKGÜN

2013 yılında katıldığı 2. Geleneksel Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda Sanal Yol Şerit Ve Uyarı Simülasyon Sistemi projesi ile Emniyet kategorisinde serbest katılım sonucu 10.000 TL’lik Birincilik ödülünü  kazandı. Yarışma sonrasında projesini Amerika'da Carnegie Mellon üniversitesi bir başarı olarak kabul etti. Projesinin gerçekleşmesi için gerekli fonun, başvuruda bulunduğu destekler tarafından karşılanması halinde 2 yıl içerisinde projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. Projesi için patent başvurusu yapan Akgün, aynı zamanda Tekno Park İstanbul'a bir laboratuvar oluşturulması için başvuruda bulundu. Yarışma sonrası pek çok kazanç elde ettiğini belirten Akgün, projenin çıktıları dışında fikrinin kabul gördüğünü görmenin verdiği özgüvenin tüm hayatını ve hayata bakışını değiştirdiğini kaydetti.


 

ÖZCAN DOĞAN, ALİ NİHAT GÜLER, TÖREHAN ŞİMŞEK, ENGİN ERDEMİR

2012 yılında katıldıkları 1. Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda Banjo Destek İlavesi İle Güçlendirilmiş Diferansiyel Kovanı projesi ile Mekanik / Fonksiyonellik kategorisinde serbest katılım sonucu 10.000 TL’lik Birincilik ödülünü kazandılar. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olan ve teknik öğretmenlik yapan Özcan Doğan 8 yıldır otomotiv sektöründe çalışıyor. Yarışmaya katılma fikri yarışmanın afişini çalıştığı şirketteki bir billboradda görmesi ile gelişen Doğan, ekibi ile üzerinde çalıştıkları proje ile yarışmaya başvuru gerçekleştirdi. 1501 - Tübitak Sanayi AR-GE Projeleri Desteklerinden faydalandıkları projelerinin, Ege Endüstri de denemeleri yapılıyor ve projelerinin yakın zamanda çalışmakta oldukları firmada hayata geçmesi planlanıyor.

2013 yılında tekrar yarışmaya katılan Özcan Doğan ve Ekibi, bu projeleri ile de ikincilik ödülü kazandılar. 2 yıl üst üste yarışmaya katılarak ve derece alarak başarıya ulaşmasından etkilenen Doğan’ın eşi de kendisine ait bir proje ile bu sene yarışmaya katılmayı düşünüyor.

 


UTKU CİVELEK

2012 yılında katıldığı 1. Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda Arabamız projesi ile Ergonomi kategorisinde öğrenci katılımı sonucu 10.000 TL’lik Birincilik ödülünü kazandı. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi ve öğrenci olarak hayatına devam eden Civelek, yarışmadan kazandığı ödülün yanı sıra İtalya’da burslu olarak okuma hakkı kazandı. Yıllardır amatör olarak grafik tasarım ile ilgilenen ve bunun eğitimini almak isterken bir taraftan da yurtdışında okumanın ve vizyonunu geliştirmenin hayalini kuran Civelek, tasarım yarışması sayesinde bu hayaline kavuştu ve İtalya’nın Floransa kentinde lisansüstü eğitimi aldı. Geçtiğimiz ay Türkiye’ye döndü. Hayallerini ve fikirlerini gerçekleştirmek için mezun olmayı beklemek gerekmediğini, Otomotiv Ar-GE Proje Pazarı yarışmasının, fikirlerini gerçekleştirmek için çok güzel bir fırsat olduğunu, fikri olan ve fikir üretme potansiyeli olan herkesin katılması gerektiğini belirtti.


ZİKRULLAH İNCE, M.MERT ÖNDEROĞLU, GİZEM GÜNDÜZ, MERVE ÇOPUR,  ELİFE MUHLİSE FAKIOĞLU

2012 yılında katıldıkları 1. Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda Fiziksel Engelliler İçin Ulaşım Aracı projesi ile Emniyet kategorisinde öğrenci katılımı sonucu 10.000 TL’lik Birincilik ödülünü kazandılar. Kazandıkları ödülün yanı sıra ekip lideri Zikrullah İnce, İtalya’da burslu olarak okuma hakkı kazandı.

 


AKIN KAYIKET

2012 yılında katıldığı 1. Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nda Özgür Kapı projesi ile Mekanik / Fonksiyonellik kategorisinde öğrenci katılımı sonucu 10.000 TL’lik Birincilik ödülünü kazandı. Kazandığı ödülün yanı sıra İtalya’da burslu olarak okuma hakkı kazanan Kayıket, önümüzdeki ay Türkiye’ye dönüyor.

SOSYAL MEDYA

Bizi takip edin.
Yukarı